22 pentru Team Romania

Raluca Strămăturaru și Paul Pepene au fost desemnați Purtători de Drapel pentru JO Beijing 2022! Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic și Sportiv Român a aprobat astăzi Delegația Oficială Team Romania pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing 2022. 22 de sportivi tricolori vor concura la Jocurile Olimpice : 8 sportive și 14 sportivi , la 8 discipline sportive. Sportivii români vor fi repartizați în cele trei sate olimpice astfel: La Yanqing :

Sanie – Raluca Strămăturaru (feminin, ștafetă), Valentin Crețu (masculin, ștafetă), Marian Gîtlan- Darius Șerban (dublu masculin, ștafetă), antrenor Ioan Apostol, antrenor Eugen Radu, kinetoterapeut Ion Pița, Team Leader Sorina Țicu;

Bob – Andreea Grecu (monobob, bob 2 feminin), Katharina Wick (bob 2 feminin); antrenor Paul Neagu; Mihai Tentea ( bob 2 masculin, bob 4 masculin), Ciprian Daroczi (bob 2 masculin, bob 4 masculin), Raul Dobre (bob 4 masculin), Cristian Radu (bob 4 persoane); antrenor Iulian Păcioianu, servicemen Mihai Păcioianu;

Skeleton *- Sebastian Enache (masculin), antrenor Marius Ene; (* POSIBILĂ REALOCARE – Rezerva 1)

Schi Alpin – Maria Constantin (slalom, slalom uriaș – feminin), Alexandru Ștefănescu (slalom, slalom uriaș – masculin), antrenor Andrei Szilagyi, antrenor Alexandru Barbu;Oficiali COSR: Florin Mișcă – Șef Misiune, Ciprian Gheorghe – personal administrativ, Diana Torje – Medic, Ofițer COVID-19, Alina Alexoi – Ofițer Presă; La Zhangjiakou:

Sărituri – Daniela Haralambie (NH feminin), Andrei Feldorean cu (NH, LH – masculin), Daniel Cacina (NH, LH – schiurile masculin), antrenor Florin Spulber, servicemen Adrian Comănescu, Team Leader Puiu Gaspar;

Schi fond – Timea Lorincz (skiatlon, sprint liber – feminin), Paul Pepene, Raul Popa (skiatlon, sprint liber, sprint echipe – masculin), antrenor Daniel Borca, servicemen Tanko Elemer;

Biatlon – Natalia Ushkina (individual, sprint, urmărire – feminin), George Colțea sprint, individual, urmărire- masculin), antrenor Vasile Gheorghe, antrenor Cristian Moșoiu, kinetoterapeut Czont Attila; Oficiali COSR: Dragoș Tătaru – Adjunct Șef Misiune, Liliana Dorneanu – Ofițer COVID-19, personal administrativ, Dan Tănase – Medic, Șef Colectiv Medical; Cristian Nistor – fotograf COSR;La Beijing:

Patinaj Viteză – Mihaela Hogaș (feminin), antrenor Bogdan Stănescu; Oficiali COSR: Mihai Covaliu – Președinte, George Boroi – Secretar general, Alexandru Epuran – coordonator operațiuni Zona Beijing; Demnitar: Eduard Novak – ministrul Sportului;

Desemnarea celor care poartă drapelul la ceremoniile de deschidere ale Jocurilor Olimpice ține mereu cont de palmaresul sportivilor, de sportul pe care îl reprezintă, de prestanță și de respect pentru valorile olimpice.Comitetul Executiv al COSR a decis azi prin vot desemnarea celor doi sportivi care vor purta drapelul tricolor la Ceremonia de Deschidere a Jocurilor de la Tokyo.

Raluca Strămăturaru (sanie, 36 ani) este la a 4-a participare la Jocurile Olimpice de Iarnă după edițiile Vancouver 2010, Sochi 2014 și Pyeongchang 2018. La ultima ediție a JO de iarnă ea a avut cea mai bună clasare pentru Team Romania, locul 7. Raluca Strămăturaru este al doilea reprezentant al acestei discipline desemnată portdrapel, după Ioan Apostol.

Paul Pepene (schi fond, 33 ani) este primul și singurul schior de fond din România care a câștigat un titlu mondial la U23. Are în palmares două medalii mondiale de argint la seniori, la schi pe role. El este la a 4-a participare olimpică după prezențele de la Vancouver 2010, Sochi 2014, Pyeongchang 2018.

Lista ultimilor purtători de drapel TEAM ROMANIA la JO de iarnă:

1964 JO Innsbruck Ion Panțuru – bob 1968 JO Grenoble Beatrice Huștiu – patinaj artistic 1972 JO Sapporo Ion Panțuru – bob 1976 JO Innsbruck Gheorghe Gârniță – biatlon 1980 JO Lake Placid Gheorghe Lixandru – bob 1984 JO Sarajevo Dorel Cristudor – bob 1988 JO Calgary Dorin Degan – bob 1992 JO Albertville Ioan Apostol – sanie 1994 JO Lillehammer Ioan Apostol – sanie 1998 JO Nagano Mihaela Dascălu- patinaj viteză 2002 JO Salt Lake City Eva Tofalvi – biatlon 2006 JO Torino Gheorghe Chiper – patinaj artistic 2010 JO Vancouver Eva Tofalvi – biatlon2014 JO Sochi Eva Tofalvi – biatlon2018 JO Pyeongchang Marius Ungureanu – biatlon

Discover

Fuelled by

spot_imgspot_img

Romania for Gold

Hai pe culoarul campionilor!

... ca să întâlnești medaliați olimpici, sportivi de renume, oameni care ne impresionează și ne motivează prin tot ceea ce au realizat.... ca să...

Cumpără Edenia, susține Team Romania!

În perioada 22 februarie – 15 aprilie 2024, Edenia organizează cea mai tare campanie promoțională! Cum? E simplu, îți oferă ocazia unică să câștigi...

Comitetul Olimpic și Sportiv Român și Voltaj lansează melodia Din Toată Inima pentru Team Romania

Avem cu toții doar un singur vis / Să ajungem cel mai sus, așa cum ne-am promis sunt cuvintele cu care începe melodia dedicată...

Team Romania – 76 sportivi calificați!

Echipa feminină de tenis de masă a României a reușit calificarea la Jocurile de la Paris după ce a învins Egiptul, scor 3-0, în...

Calificare la Jocurile Olimpice Paris pentru echipa națională de polo

Team Romania are acum 73 sportivi calificați!Echipa națională de polo a României s-a calificat la JO Paris 2024 datorită retragerii formației reprezentative din Africa...