Programul sportivilor români la Olimpiada de la Tokio 2020

PROGRAMUL SPORTIVILOR ROMANI

Joi, 22 iulie 2021

Ziua 01

  • 14:00  Ora Romaniei
    • Fotbal

      Kashima Ibaraki Stadium
      • Meci masculin – Grupa B
        Honduras – ROMÂNIA

Vineri, 23 iulie 2021

Ziua 0

  • 03:00 Ora Romaniei
    • Tir cu arcul

      Yumenoshima Park
      • Individual feminin – Trageri pentru ordinea de start
        Mădălina Ștefania Amăistroaie
  • 04:30 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Dublu vasle (2x) masculin – Calificări
        Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache
  • 05:00 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Dublu vasle (2x) feminin – Calificări
        Nicoleta Ancuța Bodnar, Simona Geanina Radiș
  • 14:00 Ora Romaniei
    • CEREMONIA DE DESCHIDERE

      Olympic Stadium

Sambata, 24 iulie 2021

Ziua 1

  • 02:30 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Doi rame (2-) masculin – Calificări
        Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Patru rame (4-) masculin – Calificări
        Mihăiță Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari
    • Tir sportiv

      Asaka Shooting Range
      • 10 m pusca aer comprimat feminin – Calificări
        Laura Georgeta Ilie
  • 03:00 Ora Romaniei
    • Tenis de masa

      Tokyo Metropolitan Gymnasium
      • Simplu masculin – Calificări
        Ovidiu George Ionescu – Xin Yan (Australia)
  • 03:20 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Doi rame (2-) feminin – Calificări
        Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi
  • 04:00Ora Romaniei
    • Gimnastica artistica

      Ariake Gymnastics Centre
      • Sarituri masculin – Calificări
        Marian Drăgulescu
  • 04:45 Ora Romaniei
    • Tir sportiv

      Asaka Shooting Range
      • 10 m pusca aer comprimat feminin – FINALA
        Laura Georgeta Ilie
  • 05:00 Ora Romaniei
    • Box

      Kokugikan Arena
      • 57 kg feminin – Tur 1 – preliminarii
        Maria Claudia Nechita
    • Ciclism

      Fuji International Speedway
      • Sosea masculin
        Eduard Grosu
    • Tenis

      Ariake Tennis Park
      • Dublu feminin – Turul 1
        Monica Niculescu/ Raluca Olaru – Hao-Ching CHAN/ Latisha CHAN (Taipei China)
    • Scrima

      Makuhari Messe Hall B
      • Sabie individual masculin – Semifinale (dacă se califică)
        Iulian Robert Teodosiu
    • Tenis

      Ariake Tennis Park
      • Simplu feminin – Turul 1
        Monica Niculescu – Alison RISKE (SUA)
  • 05:15 Ora Romaniei
    • Tenis de masa

      Tokyo Metropolitan Gymnasium
      • Dublu mixt – Calificări
        Bernadette Cynthia Szocs/ Ovidiu George Ionescu – Lubomir PISTEJ/ Barbora BALAZOVA (Slovacia)
  • 05:30 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Patru rame (4-) feminin – Calificări
        Mădălina Hegheș, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu
  • 05:40 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Patru rame (4-) masculin – Calificări -seria 1
        Mihăiță Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari
  • 06:00 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Opt rame cu carmaci (8+) masculin – Calificări -seria 1
        Alexandru Petrișor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu
  • 06:30 Ora Romaniei
    • Canotaj

      Sea Forest Waterway
      • Opt rame cu carmaci (8+) feminin – Calificări -seria 1
        Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea
  • 08:25 Ora Romaniei
    • Baschet 3×3

      Aomi Urban Sports Park
      • Echipe feminin – Meci de clasament
        ROMÂNIA – Japonia (baschet 3×3)
  • 11:00 Ora Romaniei
    • Box

      Kokugikan Arena
      • 57 kg feminin – Tur 2 – preliminarii
        Maria Claudia Nechita
  • 12:00 Ora Romaniei
    • Scrima

      Makuhari Messe Hall B
      • Spada individual feminin – Semifinale
        Ana Maria Florentina Popescu
  • 13:00 Ora Romaniei
    • Scrima

      Makuhari Messe Hall B
      • Sabie individual masculin – Semifinale (dacă se califică)
        Iulian Robert Teodosiu
  • 14:45 Ora Romaniei
    • Scrima

      Makuhari Messe Hall B
      • Spada individual feminin – FINLALA (dacă se califică)
        Ana Maria Florentina Popescu
  • 15:15 Ora Romaniei
    • Scrima

      Makuhari Messe Hall B
      • Sabie individual masculin – FINLALA (dacă se califică)
        Iulian Robert Teodosiu

Ziua 2

  • 04:40 Ora Romaniei

    Duminica, 25 iulie 2021

    Ziua 2

    • 09:10 Ora Romaniei
      • Gimnastica artistica

        Ariake Gymnastics Centre
        • Individual compus feminin – Calificări
          Maria Holbura, Larisa Iordache

    Marti, 27 iulie 2021

    Ziua 4

    • 10:00 Ora Romaniei
      • Tenis de masa

        Tokyo Metropolitan Gymnasium
        • Simplu feminin – Turul 3
          Elizabeta Samara

    Sursa: Cosr.ro

    Discover

    Fuelled by

    spot_imgspot_img

    Romania for Gold

    David Popovici s-a impus detaşat în finala de 200 m liber!

    Înotătorul David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad.Popovici, deţinătorul titlului,...

    David Popovici își păstrează magistral titlul european la 100 metri liber!

    David Popovici (19 de ani) a câștigat din nou medalia de aur în proba de 100 de metri liber, la Campionatele Europene de Natație...

    Sabrina Voinea, două medalii de argint la Europenele de gimnastică de la Rimini

    După o lungă perioadă în care gimnastica românească nu a ținut pasul cu alte state, avem și motive de bucurie. Sabrina Maneca Voinea a...

    Corona Braşov a devenit în premieră campioană naţională

    CSM Corona Braşov a devenit în premieră campioană naţională la volei masculin, luni seara, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Arcada Galaţi,...

    ”It’s time to fly!” – 8 medalii la Europenele de canotaj!

    Antonio Colamonici le-a spus elevilor săi că e timpul să zboare și românii de la canotaj au zburat la Campionatelor Europene de la Szeged!...